ارزیابی و درمان مکانیکی (روش مکنزی MDT)

مقاله

ارزیابی و درمان مکانیکی Mechanical Diagnosis & Therapy یا MDT ممکن است برای برخی همکاران پزشک و فیزیوتراپیست شناخته شده باشد . در این مقاله سعی می کنیم به صورت مفصل به شرح این متد درمانی و تمرینات بپردازیم.برخی همکاران تصور می کنند روش مکنزی (McKenzie Approach) مجموعه ای از تمرینات است که برای بیماران مبتلا به کمر درد و گردن درد پیشنهاد می شود . گرچه این تصور به طور مطلق غلط نیست ، روش مکنزی یک برنامه جامع و استراتژی برای معاینه ، ارزیابی ، درمان و پیشگیری از مشکلات ستون فقرات است و شامل تمریناتی خاص نیز می باشد. هدف نهائی روش مکنزی برطرف کردن عواملی است که باعث ایجاد درد  در ناحیه کمر و گردن شده اند . این روش صرفا برای مدیریت درد بیمار نیست. روش مکنزی در دهه ۱۹۶۰ توسط  Robin McKenzie  که یک فیزیوتراپیست اهل نیوزیلند بود ارائه شد. وی متوجه شد در برخی بیماران مبتلا به دردهای کمری و گردنی صاف کردن و Extension  ستون فقرات باعث کاهش درد و بازگشت بیماران به زندگی و کار طبیعی می شود .

بر اساس روش مکنزی مداخلات فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی اختصاصی باعث مرکزی شدن درد در ناحیه ستون فقرات می شود . (Pain Centralization )

بر این اساس درد از ناحیه اندامها (اندام فوقانی یا تحتانی) به سمت ستون فقرات تمرکز پیدا می کند . مرکزی شدن درد به معنای کاهش درد در نواحی دیستال اندامها (فوقانی و تحتانی) و تمرکز درد در ناحیه ستون فقرات گردنی و کمری می باشد . دردهای ناحیه ستون فقرات غالبا در مقایسه با دردهای اندامها بهتر تحمل می شوند و اقدامات درمانی مناسب می تواند علت اصلی درد را درمان نماید (نه فقط کاهش درد)  

در روش درمانی مکنزی مشارکت جدی بیمار در فرایند ارزیابی و درمان تعیین کننده نتیجه نهائی درمان خواهد بود . فرایند ارزیابی نیازمند توجه جدی تراپیست و پیروی از یک فرایند سیستماتیک معاینه است. معاینه هر بخش از بدن بر اساس فرمهای ارزیابی استاندارد که توسط موسسه مکنزی توسعه یافته است صورت می گیرد . 

نکته: روش درمانی MDT محدود به ستون فقرات نیست و در مورد مفاصل محیطی نیز کاربرد دارد!

اصل محوری در متد درمانی مکنزی " self-healing and self-treatment " است.

در این روش درمانی از مدالیته های فیزیوتراپی مانند گرما، سرما یا الکتروتراپی استفاده نمی شود . در روش مکنزی به بیمار آموزش داده می شود با انجام تمریناتی خاص  و به کار بردن استراتژیهایی درد ستون فقرات خود را مدیریت و درمان کند.

سایر اهداف اصلی در روش درمانی مکنزی شامل موارد زیر است:
کاهش سریع درد
بازگشت به زندگی طبیعی روزمره
کاهش ریسک عود مجدد درد (با اجتناب از پاسچر و حرکات نامناسب )
کاهش مراجعات بیمار به مراکز درمانی و کلینیک های فیزیوتراپی

مرکزی شدن درد از اندامها به سمت ستون فقرات در همه بیماران انجام نمی گیرد. در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی یا لیزخوردگی مهره ها و یا بیماران مبتلا به آرتروز مفاصل فاست ، تمرینات اکستنانسوری غالبا باعث افزایش درد بیمار می شود . با این وجود در روش مکنزی برای این بیماران برنامه درمانی وجود دارد. فیزیوتراپیست هایی که از متد مکنزی در درمان بیمارانشان استفاده می کنند دارای دیدگاهی خاص در خصوص مسائل مربوط به ستون فقرات هستند .

شما چه فکر می کنید؟

لطفا نظر خود را در خصوص این مطلب ثبت نمائید.

@

دیدگاه کاربران

تاکنون برای این مطلب نظری ثبت نشده است